Nici weterynaryjne wchłanialne – czym się charakteryzują

Każdy weterynarz podczas przeprowadzania zabiegów ingerujących w ciało zwierzęcia posiłkuje się nićmi, którymi zamyka ranę. Ich właściwości często są różne, w zależności od konkretnego produktu.
Należy zaznaczyć, że szwy wybiera się pod kątem operowanego zwierzęcia. Bardzo często wybór może też wpłynąć na estetykę danej rany. Nie da się powiedzieć, że jeden rodzaj jest idealny na każdą sytuację, dlatego poniżej można znaleźć krótką charakterystykę poszczególnych nici weterynaryjnych.
Bardzo często stosuje się plecione nici chirurgiczne. Są one powlekane w celu wygładzenia powierzchni. Zależnie od od rodzaju rany, która męczy naszego futrzastego przyjaciela, używa się bardziej lub mniej elastycznych szwów. Decyzja jest podejmowana przez stopień naprężenia brzegów ran. Nici weterynaryjne można podzielić na nici wchłaniane, czyli rozpuszczalne, a także niewchłanialne.
Nici wchłanialne stosuje się głównie w przypadku zszywania tkanek znajdujących się wewnątrz organizmu zwierzęcia. Są wyjątkowo praktyczne, ponieważ są rozpuszczalne, a więc nie ma konieczności ich usuwania po czasie. To zarówno komfort dla specjalisty, jak i przede wszystkim zwierzęcia, ponieważ niektóre z nich nie są zbytnio pozytywnie „nastawione do współpracy”. Zależnie od powagi, jak i charakteru danej rany, nici rozpuszczalne można podzielić na te o długim lub krótkim okresie wchłaniania.
Nici wchłanialne szybko, to jest w okresie od 60 do 90 dni, są najlepsze do operowania tkanek miękkich w zamknięciach śródskórnych i podskórnych. Z kolei nici weterynaryjne o długim czasie absorpcji są najlepsze przy powięziowych powłokach brzucha. Powięź jest bowiem bardzo mocnym elementem tego narządu, dlatego nie tylko powoduje spore obciążenie na szwach, ale wymaga długiego zabliźniania. Długa absorpcja jest też wskazana, kiedy zwierzę jest w złym stanie zdrowotnym, więc nawet mniej poważne rany zabliźniają się dłużej.

Zależnie od zwierzęcia, należy wybrać odpowiedni rozmiar nici. Zdarza się przecież, że operowany bywa młody kot, ale też ogromny pies, mastif tybetański. Małe zwierzęta wymagają więc użycia nici o średnicy pomiędzy 4-0 a 0 USP. Wszystko jednak zależy od konkretnej rany. Jelita na przykład, potrzebują zastosowania nici o rozmiarze 3-0 USP. Do zamykania linii białej natomiast wskazane jest zaszycie rany nicią weterynaryjną o grubości 0 lub 2. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko nić powinna być zawsze dobierana do typu rany, ale też igła. Wszystkie informację zostały nam udzielone dzięki nici chirurgiczne sklep madens.pl za co mu serdecznie dziękujemy.

Kopiowanie treści zabronione!